Статусна питања и матичне књиге
Статусна питања и матичне књиге
Посредством Конзулата Р. Србије у Торонту можете извршити упис и промене података у матичним књигама у Р. Србији:
- пријава рођења детета
- пријава брака
- пријава смрти
- прибављање извода из матичне књиге или уверења о држављанству
Остале промене података у матичним књигама могу се извршити искључиво у Републици Србији:
Конзулат може прибавити извод из матичне књиге или уверење о држављанству за потребе странке када је упис већ извршен. Детаљније...
ПРИЈАВА РОЂЕЊА ДЕТЕТА НА ТЕРИТОРИЈИ КАНАДЕ
За пријаву детета рођеног у Канади ради уписа у матичну књигу рођених и евиденцију држављана Републике Србије (по месту последњег пребивалишта родитеља у Републици Србији) потребно је доставити следеће:
- Ћирилицом попуњен захтев (PrijavaRodjenjaDeteta) за упис у матичну књигу рођених Републике Србије потписан од стране оба родитеља. Уколико се захтев не подноси лично, потписи треба да буду оверени од стране Notary Public-а. Видети напомену ниже.
- Ћирлицом попуњен захтев (DrzavljanstvoUpis-clan 9 i 10) за упис детета у евиденцију држављана Републике Србије. Уколико се захтев не подноси лично у Конзулату, потпис родитеља треба да буде оверен од стране Notary Public-а. Видети напомену ниже.
- Оригинал канадског извода из матичне књиге рођених (Statement of Live Birth), преведен на српски језик ћирилицом. Оргинали извода из матичних књига, да би били признати у Р. Србији, морају бити оверени печатом апостил. За документе издате у Онтарију за оверу апостилом је надлежаан Official Documents Services (777 Bay Street, Toronto). Списак овлашћених канцеларија за оверу Apostille погледајте ОВДЕ
- Фотокопије важећих биометријских пасоша Републике Србије за оба родитеља (ако је један родитељ страни држављанин приложити копију страног пасоша). Уколико родитељи не поседују важеће биометријске пасоше Републике Србије неопходно је, уз копије страних пасоша, приложити фотокопије уверења о држављанству Републике Србије за оба родитеља или попунити образац сагласности ZUP-MK, како би матичар у Србији смео да изврши увид у ваше податке у матичним књигама и евиденцији држављана.
- Извод из матичне књиге венчаних. Уколико је брак склопљен у Канади и није уписан у матичне књиге венчаних у Републици Србији, потребно је поднети и захтев за пријаву брака.
- Уколико је дете старије од 14 година, потребна је његова сагласност (Формулар SaglasnostDeteta). Потпис детета мора бити оверен од стране Notary Public, уколико исту не потписује у Конзулату,
- Конзуларни трошкови износе 30 CAD (начини плаћања).
- Контакт подаци (e-mail адреса и број телефона).
Напоменe:
- Формулари морају бити попуњени ћирицом. Уколико дете има лично име које је "страно" и различито се пише и изговара (нпр. Amy и Ејми), потребно је попунити име детета ћирилицом, па затим у загради написати како се име пише на енглеском језику у оригиналу, нпр. Ејми Џонсон (Amy Johnson)
- Канадски Извод из матичне књиге рођених (Long form) мора имати превод на српски језик са личним именом преведеним на ћирлицу онако како се изговара. Евентуално у загради након тога написати име у оригиналу. Нпр. Ејми Џонсон (Amy Johnson)
- У складу са новим Законом о управном поступку, један од родитеља може потписати изјаву да надлежан орган у Републици Србији службеним путем прибави податке неопходне за поступак одлучивања (ZUP-MK). Уколико се уз захтев подноси дата изјава, у том случају није потребно подносити извод из матичне књиге венчаних и фотокопије уверења о држављанству Републике Србије за родитеље.
- Оригинална документа се шаљу надлежној матичној служби у Републици Србији и не враћају се подносиоцу захтева.
ПРИЈАВА БРАКА СКЛОПЉЕНОГ У КАНАДИ
За пријаву брака закљученог у Канади, ради уписа у матичну књигу венчаних по месту последњег пребивалишта у Републици Србији, потребно је овом Конзулату доставити следеће:
- Попуњен захтев за пријаву брака (PrijavaBraka), потписан од стране супружника. Потписи треба да буду оверени од стране Notary Public, уколико се захтев не подноси лично у Конзулату.
- Изјава о презимену после закључења брака, потписана од оба супружника (IzjavaOPrezimenu). Потписи треба да буду оверени од стране Notary Public-а, уколико се изјава не потписује у Конзулату.
- Оригинал канадског извода из Матичне књиге венчаних (Marriage Certificate), преведен на српски језик. Оргинали извода из матичних књига, да би били признати у Р. Србији, морају бити оверени печатом апостил. За документе издате у Онтарију за оверу апостилом је надлежаан Official Documents Services (777 Bay Street, Toronto).Списак овлашћених канцеларија за оверу Apostille печатом погледајте ОВДЕ
- Фотокопије важећих биометријских пасоша или личне карте Републике Србије за оба супружника (ако је један супружник страни држављанин приложити копију страног пасоша или другог страног идентификационог документа).
- Конзуларни трошкови износе 30 CAD (начини плаћања).
- Контакт подаци (e-mail адреса и број телефона)
Напоменe:
- Уколико супружницима ово није први брак, неопходно је приложити Извод из матичне књиге рођених из Србије у коме је у рубрици "Напомена" уписано да је претходни брак разведен. Ово није потребно уколико се, у складу са новим Законом о управном поступку, поднесе изјава да надлежан орган у Републици Србији службеним путем прибави податке неопходне за поступак одлучивања (ZUP-MK).
- Marriage Certificate мора имати превод на српски језик.
- Оригинална документа Конзулат ће проследити надлежној матичној служби у Републици Србији и неће их вратити подносиоцу захтева.
ПРИЈАВА ЧИЊЕНИЦЕ СМРТИ ДРЖАВЉАНИНА Р. СРБИЈЕ НА ТЕРИТОРИЈИ КАНАДЕ
За пријаву чињенице смрти у Канади, ради уписа у Матичну књигу умрлих по месту последњег пребивалишта у Републици Србији, потребно је овом Конзулату доставити следеће:
- Попуњен захтев (PrijavaSmrti) за пријаву чињенице. Потпис лица које пријављује треба да буде оверен од стране Notary Public, уколико се захтев не подноси лично у Конзулату.
- Оригинал канадског Извода из матичне књиге умрлих (Death Certificate), преведен на српски језик. Оргинали извода из матичних књига, да би били признати у Р. Србији, морају бити оберени печатом апостил.За документе издате у Онтарију за оверу апостилом је надлежаан Official Documents Services (777 Bay Street, Toronto). Списак овлашћених канцеларија за оверу Apostille погледајте ОВДЕ
- Важећи пасош или лична карта Републике Србије преминулог лица (ако лице није поседовало важећи пасош или личну карту Р. Србије, потребно је доставити други стари документ који доказује последње пребивалиште лица у Србији).
- Конзуларни трошкови износе 30 CAD (начини плаћања).
Напомена:
- Извод из матичне књиге на енглеском језику мора имати превод на српски језик.
- Оригинална документа Конзулат ће проследити надлежној матичној служби у Републици Србији и неће их вратити подносиоцу захтева.
- Уколико желите да посмртне остатке преминуле особе пренесете у Р. Србију ради сахрањивања, потребно је да се изда Спроводница од стране овог Конзулата.
ПРИБАВЉАЊЕ ИЗВОДА ИЗ МАТИЧНЕ КЊИГЕ ИЛИ УВЕРЕЊА О ДРЖАВЉАНСТВУ
Уколико је потребно, посредством овoг Конзулата можете прибавити свој Извод из матичне књиге или Уверење о држављанству. Захтев можете поднети у своје име или за најближе чланове породице (децу или родитеље)
Формулари:
извод из матичне књиге рођених на ћириличном обрасцу | IMKR | 39 CAD |
извод из матичне књиге рођених на међународном обрасцу | IMKRm | 39 CAD |
извод из матичне књиге венчаних на ћириличном обрасцу | IMKV | 39 CAD |
извод из матичне књиге венчаних на међународном обрасцу | IMKVm | 39 CAD |
извод из матичне књиге умрлих на ћириличном обрасцу | IMKU | 39 CAD |
извод из матичне књиге умрлих на међународном обрасцу | IMKUm | 39 CAD |
уверење о држављанству Р. Србије | UD | 39 CAD |
Потребно је да Конзулату доставите следеће:
- читко попуњен и потписан формулар
- фотокопију српског или југословенског документа (пасош, лична карта, ИМКР, ИМКВ, ИМКУ, Уверење о држављанству, црквена крштеница) на име особе за коју се извод тражи
- фотокопију важећег пасоша или другог документа подносиоца захтева
- новац за конзуларну таксу (начини плаћања и ценовник)
- повратну адресирану коверту са плаћеном поштарином
Конзулат има приступ бази матичних служби Р. Србије и уколико се особа за коју се тражи документ налази у бази, извод можемо издати одмах. Међутим, уколико се особа не налази у бази, ваш захтев ће бити прослеђен надлежној матичној служби, те процедура прибављања може трајати и до два месеца.
За информацију, овде је списак измештених матичних служби са Косова и Метохије.
Најчешће промене личног имена настају приликом венчања и преузимања презимена супружника. Уколико је брак склопљен у иностранству, односно у Канади, неопходно је извршити пријаву брака ради уписа у матичне књиге венчаних у Србији. Детаље у вези са пријавом брака можете погледати на овој страници горе.
Такође, држављани Србије који су својевремено емигрирали у Канаду, често су приликом пријема у држављанство Канаде променили своје лично име. Ради илустрације наводимо пример да је лице под именом Јован Петровић променио лично име у John Petrovich. Конзулат саветује у оваквим случајевима да се лично име у Србији усклади са личним именом у Канади, што значи да се у правном саобраћају и једне и друге земље чији су држављани користи истоветно лично име. Веома је битно да се на документима обе земље налази исто лично име што олакшава путовање као и обављање свих других правних радњи како у Србији тако и у Канади.
Наводимо следећи пример: ако је држављанин Србије променио лично име у Канади, а исто није учинио и у Србији, а жели да поднесе захтев за пасош Србије, биће неопходно да се његово лично име на канадском идентификационом документу (пасош Канаде) у потпуности слаже са именом уписаним у матичним књигама у Србији. Уколико се имена не слажу, пре подношења захтева за пасош неопходно је поднети захтев за промену личног имена у Србији и на тај начин ускладити своје лично име у Канади са личним именом у Србији. Наравно могуће је урадити и обрнуто – променити своје лично име у Канади и вратити се на лично име које је већ уписано у матичним књигама у Србији.
Захтев за промену личног имена подноси се општинској управи на чијем подручју подносилац захтева има пребивалиште у Србији. Општинска управа која прихвати захтев за промену личног имена дужна је да о томе обавести надлежног матичара ради уписа промене личног имена у матичну књигу рођених и венчаних и орган који води евиденцију о пребивалишту грађана.
Лице чије име или презиме, односно и име и презиме, садржи више од три речи дужно је да се у правном саобраћају служи скраћеним личним именом. Тим поводом се матичару даје изјава о скраћеном личном имену.
ПРИЗНАВАЊЕ КАНАДСКЕ СУДСКЕ ПРЕСУДЕ О РАЗВОДУ БРАКА
Ако је брак разведен у Канади, потребно је да се у Србији покрене поступак за признавање стране судске пресуде о разводу брака код основног општинског суда у Републици Србији, према месту последњег пребивалишта. Канадска пресуда о разводу брака мора бити оверена печатом апостил и преведена на српски језик код овлашћеног судског тумача у Републици Србији. За документе издате у Онтарију за оверу апостилом је надлежаан Official Documents Services (777 Bay Street, Toronto). Списак овлашћених канцеларија за оверу Apostille погледајте ОВДЕ
По доношењу решења о признавању судске пресуде о разводу брака, исто треба доставити надлежној матичној служби како би се дата чињеница евидентирала.
ПРИБАВЉАЊЕ УВЕРЕЊА О НЕКАЖЊАВАЊУ
Конзулат Р. Србије у Торонту може прибавити Уверење о некажњавању само за држављане Р. Србије. Држављани других држава морају контактирати своју амбасаду у Београду ради прибављања овог документа.
За прибављање Уверења о некажњавању посредством Конзулата Р. Србије у Торонту потребно је да доставите следеће:
- попуњен формулар zahtevUverenjeONekaznjavanju.doc, са наведеним свим адресама у Србији на којима сте имали пријављено пребивалиште у току периода за који је потврда потребна
- фотокопију пасоша
- Certified Check или Money Order који гласи на Embassy of the Republic of Serbia у износу од 62 CAD за конзуларну таксу
- повратну коверту са плаћеном поштарином (препорука: канадска пошта, опција Registered Domestic)
- број Вашег телефона за контакт
Уверење о некажњавању издаје Министарство унутрашњих послова Р. Србије на српском језику.
Од предаје захтева до уручења обично је потребно месец до месец и по дана. Обзиром да је ово уверење најчешће потребно за регулисање боравка у Канади и да је процедура временски захтевна, Конзулат може издати потврду о предатом захтеву на енглеском језику, којом образлаже процедуру прибављања и која је прихваћена од стране канадских органа као доказ да сте у поступку.